Rohm Semiconductor MCR03ERTF5363
MCR03ERTF5363 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03ERTF5363
Brief Description
RES SMD 536K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03ERTF5363.pdf
Availability of MCR03ERTF5363
QUANTITY
MCR03ERTF5363 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03ERTF5363
Internal Part NumberEIS-MCR03ERTF5363
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)536k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03ERTF5363
Related LinksMCR03E, MCR03ERTF5363 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03ERTF5363 Details Description
Related parts for MCR03ERTF5363
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 6W datasheet.pdf
IGBT 600V 70A 200W TO247AC datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 20% 2312 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.08MM 4POS PCB datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 910MA 230 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
TVS DIODE 120VWM 204.12VC P600 datasheet.pdf
CBL RIBN 6COND 0.050 GRAY 300' datasheet.pdf
RES 665K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf