Rohm Semiconductor MCR03ERTF5761
MCR03ERTF5761 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03ERTF5761
Brief Description
RES SMD 5.76K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03ERTF5761.pdf
Availability of MCR03ERTF5761
QUANTITY
MCR03ERTF5761 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03ERTF5761
Internal Part NumberEIS-MCR03ERTF5761
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.76k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03ERTF5761
Related LinksMCR03E, MCR03ERTF5761 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03ERTF5761 Details Description
Related parts for MCR03ERTF5761
CONN TERM BLOCK AKZ 1.5 10 datasheet.pdf
IC CONV PWM UVLO HV 7DIP datasheet.pdf
IC DDR SDRAM 128M 7.5NS 66TSOP datasheet.pdf
IC TRANSLATOR TRIPLE 20-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 09VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf