Rohm Semiconductor MCR03ERTF5902
MCR03ERTF5902 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03ERTF5902
Brief Description
RES SMD 59K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03ERTF5902.pdf
Availability of MCR03ERTF5902
QUANTITY
MCR03ERTF5902 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03ERTF5902
Internal Part NumberEIS-MCR03ERTF5902
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)59k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03ERTF5902
Related LinksMCR03E, MCR03ERTF5902 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03ERTF5902 Details Description
Related parts for MCR03ERTF5902
BREADBOARD 1/16"DIA 4.50X6.00" datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
RES SMD 1.74K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 120K OHM 14SOIC datasheet.pdf
EXTRACTION TOOL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
VARISTOR 462V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 340 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 170POS .050 SMD datasheet.pdf