Rohm Semiconductor MCR03ERTF62R0
MCR03ERTF62R0 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03ERTF62R0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 62 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03ERTF62R0.pdf
Availability of MCR03ERTF62R0
QUANTITY
MCR03ERTF62R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03ERTF62R0
Internal Part NumberEIS-MCR03ERTF62R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)62
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03ERTF62R0
Related LinksMCR03E, MCR03ERTF62R0 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03ERTF62R0 Details Description
Related parts for MCR03ERTF62R0
IC OPAMP GP 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 5A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FAN 100VAC 92X25MM WR datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 82PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf