Rohm Semiconductor MCR03ERTF71R5
MCR03ERTF71R5 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03ERTF71R5
Brief Description
RES SMD 71.5 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03ERTF71R5.pdf
Availability of MCR03ERTF71R5
QUANTITY
MCR03ERTF71R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03ERTF71R5
Internal Part NumberEIS-MCR03ERTF71R5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMCR
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)71.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03ERTF71R5
Related LinksMCR03E, MCR03ERTF71R5 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03ERTF71R5 Details Description
Related parts for MCR03ERTF71R5
RES SMD 137 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LM4852LQ datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 15A 125V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 8.3A SO8FL datasheet.pdf
RES 69.8K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SGE1510-3-0460L-250MQD-250FQD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf