Rohm Semiconductor MCR03ERTF8453
MCR03ERTF8453 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03ERTF8453
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 845K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03ERTF8453.pdf
Availability of MCR03ERTF8453
QUANTITY
MCR03ERTF8453 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03ERTF8453
Internal Part NumberEIS-MCR03ERTF8453
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)845k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03ERTF8453
Related LinksMCR03E, MCR03ERTF8453 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03ERTF8453 Details Description
Related parts for MCR03ERTF8453
IDC CABLE-ASR50G/ AE50G / X datasheet.pdf
RES SMD 267K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS DUAL 2MM T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.0V datasheet.pdf