Rohm Semiconductor MCR03ERTF9310
MCR03ERTF9310 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03ERTF9310
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 931 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03ERTF9310.pdf
Availability of MCR03ERTF9310
QUANTITY
MCR03ERTF9310 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03ERTF9310
Internal Part NumberEIS-MCR03ERTF9310
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)931
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03ERTF9310
Related LinksMCR03E, MCR03ERTF9310 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03ERTF9310 Details Description
Related parts for MCR03ERTF9310
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 5MM datasheet.pdf
SENS ACCLRMTR 10G TEMP COMP datasheet.pdf
RES SMD 60.4KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO220AA datasheet.pdf
TRANS LDMOS SOT1112A datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 52.3K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 24PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 35V D2PAK datasheet.pdf