Rohm Semiconductor MCR03ERTF9760
MCR03ERTF9760 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03ERTF9760
Brief Description
RES SMD 976 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03ERTF9760.pdf
Availability of MCR03ERTF9760
QUANTITY
MCR03ERTF9760 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03ERTF9760
Internal Part NumberEIS-MCR03ERTF9760
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)976
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03ERTF9760
Related LinksMCR03E, MCR03ERTF9760 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03ERTF9760 Details Description
Related parts for MCR03ERTF9760
CONN SPRING CONT 36 POS .217 SMD datasheet.pdf
ICL 10 OHM 20% 15A 30MM datasheet.pdf
RES SMD 88.7 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP TRIMMER 5.5-20PF 500V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 62K OHM 1/2W 5% CF MINI datasheet.pdf
SENS FIBER HEAT RES 350DEG C 5M datasheet.pdf
FUSE W/MICROSWTCH 2A 250V TYPE T datasheet.pdf
RES 9.1 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
1" X 3" - 108PK datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 25V 2711 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 10.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf