Rohm Semiconductor MCR03ERTF9763
MCR03ERTF9763 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03ERTF9763
Brief Description
RES SMD 976K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03ERTF9763.pdf
Availability of MCR03ERTF9763
QUANTITY
MCR03ERTF9763 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03ERTF9763
Internal Part NumberEIS-MCR03ERTF9763
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)976k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03ERTF9763
Related LinksMCR03E, MCR03ERTF9763 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03ERTF9763 Details Description
Related parts for MCR03ERTF9763
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10V 10% 2312 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CABLE DEVICENET THICK 100M datasheet.pdf
SUBMINIATURE BASIC SWITCH datasheet.pdf
RES 0.825 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 7.8 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1.1K OHM 1206 datasheet.pdf
DIODE MODULE 500V 35A datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM T766 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf