Rohm Semiconductor MCR03ERTFL2R00
MCR03ERTFL2R00 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03ERTFL2R00
Brief Description
RES SMD 2 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03ERTFL2R00.pdf
Availability of MCR03ERTFL2R00
QUANTITY
MCR03ERTFL2R00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03ERTFL2R00
Internal Part NumberEIS-MCR03ERTFL2R00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03ERTFL2R00
Related LinksMCR03ER, MCR03ERTFL2R00 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03ERTFL2R00 Details Description
Related parts for MCR03ERTFL2R00
RES SMD 232K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.50V 6-UDFN datasheet.pdf