Rohm Semiconductor MCR03ERTJ103
MCR03ERTJ103 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03ERTJ103
Brief Description
RES SMD 10K OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03ERTJ103.pdf
Availability of MCR03ERTJ103
QUANTITY
MCR03ERTJ103 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03ERTJ103
Internal Part NumberEIS-MCR03ERTJ103
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03ERTJ103
Related LinksMCR03E, MCR03ERTJ103 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03ERTJ103 Details Description
Related parts for MCR03ERTJ103
CONN HEADER .100 DUAL STR 20POS datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS 22AWG MTA100 datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 3KV X7R 1812 datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
FEMALE GUIDE PIN PLATE FOR DB9 datasheet.pdf
RES 825 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf