Rohm Semiconductor MCR03ERTJ1R2
MCR03ERTJ1R2 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03ERTJ1R2
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.2 OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03ERTJ1R2.pdf
Availability of MCR03ERTJ1R2
QUANTITY
MCR03ERTJ1R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03ERTJ1R2
Internal Part NumberEIS-MCR03ERTJ1R2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03ERTJ1R2
Related LinksMCR03E, MCR03ERTJ1R2 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03ERTJ1R2 Details Description
Related parts for MCR03ERTJ1R2
IC REG LDO ADJ 0.4A 16SOIC datasheet.pdf
IC 10-BIT FET BUS SW 24-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC POT STER AUDIO TAPER 16-QSOP datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 20"L X 24"W datasheet.pdf
CAP CER 1UF 250V X7R 2220 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP3T SOLDER SHORT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 707.3527MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
8POS. FASTIN-FASTON, TAB HOUSING datasheet.pdf