Rohm Semiconductor MCR03ERTJ1R2
MCR03ERTJ1R2 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03ERTJ1R2
Brief Description
RES SMD 1.2 OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03ERTJ1R2.pdf
Availability of MCR03ERTJ1R2
QUANTITY
MCR03ERTJ1R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03ERTJ1R2
Internal Part NumberEIS-MCR03ERTJ1R2
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03ERTJ1R2
Related LinksMCR03E, MCR03ERTJ1R2 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03ERTJ1R2 Details Description
Related parts for MCR03ERTJ1R2
IC MCU 8BIT 8KB OTP 40DIP datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 16BIT 54BGA datasheet.pdf
CONN ADAPTER RCPT MPO-LC 24-PLEX datasheet.pdf
RES SMD 2.15KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
POT 10K OHM 2W HYBRITRON LINEAR datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES 887 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PANEL MNT TH SKT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
INS BNCM CABLE MINALG 75OHM 200C datasheet.pdf