Rohm Semiconductor MCR03ERTJ272
MCR03ERTJ272 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03ERTJ272
Brief Description
RES SMD 2.7K OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03ERTJ272.pdf
Availability of MCR03ERTJ272
QUANTITY
MCR03ERTJ272 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03ERTJ272
Internal Part NumberEIS-MCR03ERTJ272
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03ERTJ272
Related LinksMCR03E, MCR03ERTJ272 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03ERTJ272 Details Description
Related parts for MCR03ERTJ272
IC DAC 8BIT QUAD W/BUFF 16TSSOP datasheet.pdf
IC SMOKE DETECT PHOTOELEC 16SOIC datasheet.pdf
FUSE 601A 600V FAST-ACT CLASS L datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT PIN PCB datasheet.pdf
PACK ROUND 1 POS 119.5MM D 79.31 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf