Rohm Semiconductor MCR03ERTJ301
MCR03ERTJ301 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03ERTJ301
Brief Description
RES SMD 300 OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03ERTJ301.pdf
Availability of MCR03ERTJ301
QUANTITY
MCR03ERTJ301 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03ERTJ301
Internal Part NumberEIS-MCR03ERTJ301
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)300
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03ERTJ301
Related LinksMCR03E, MCR03ERTJ301 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03ERTJ301 Details Description
Related parts for MCR03ERTJ301
TRANS NPN 45V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 3A 125V datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf