Rohm Semiconductor MCR03ERTJ392
MCR03ERTJ392 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03ERTJ392
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.9K OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03ERTJ392.pdf
Availability of MCR03ERTJ392
QUANTITY
MCR03ERTJ392 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03ERTJ392
Internal Part NumberEIS-MCR03ERTJ392
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.9k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03ERTJ392
Related LinksMCR03E, MCR03ERTJ392 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03ERTJ392 Details Description
Related parts for MCR03ERTJ392
RES SMD 7.5K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
THRUST NEEDLE BEARING datasheet.pdf
HTSHRK 3/16- 100' GRN datasheet.pdf
SHEAR BLADE,UPPER datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf