Rohm Semiconductor MCR03EZP5FX2210
MCR03EZP5FX2210 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03EZP5FX2210
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 221 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03EZP5FX2210.pdf
Availability of MCR03EZP5FX2210
QUANTITY
MCR03EZP5FX2210 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03EZP5FX2210
Internal Part NumberEIS-MCR03EZP5FX2210
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)221
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03EZP5FX2210
Related LinksMCR03EZ, MCR03EZP5FX2210 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03EZP5FX2210 Details Description
Related parts for MCR03EZP5FX2210
Connector Header 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 9V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125 EXTEND datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.625" (15.88mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS BOX MT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 152POS VERT .025 SMD datasheet.pdf
CLIP TERM HD ON 8-32 POST BLUE datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf