Rohm Semiconductor MCR03EZPFX1003
MCR03EZPFX1003 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03EZPFX1003
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03EZPFX1003.pdf
Availability of MCR03EZPFX1003
QUANTITY
MCR03EZPFX1003 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03EZPFX1003
Internal Part NumberEIS-MCR03EZPFX1003
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03EZPFX1003
Related LinksMCR03EZ, MCR03EZPFX1003 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03EZPFX1003 Details Description
Related parts for MCR03EZPFX1003
WASHER SHOULDER #4 NYLON datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.5A 10MSOP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV 4CH TRANS 12BSOP datasheet.pdf
MGRID HDR SHRD SMT/CAP 40CKT datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
CAP TANT POLY 220UF 10V 2917 datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONN DSUB 24POS SOCKET datasheet.pdf