Rohm Semiconductor MCR03EZPFX1020
MCR03EZPFX1020 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03EZPFX1020
Brief Description
RES SMD 102 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03EZPFX1020.pdf
Availability of MCR03EZPFX1020
QUANTITY
MCR03EZPFX1020 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03EZPFX1020
Internal Part NumberEIS-MCR03EZPFX1020
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)102
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03EZPFX1020
Related LinksMCR03EZ, MCR03EZPFX1020 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03EZPFX1020 Details Description
Related parts for MCR03EZPFX1020
CONN EDGECARD 98POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.27UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
RES MO 1/2W 2.4K OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 20CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
MODEM CELLULAR EV-DO DUAL datasheet.pdf
3M 5557NP 4.5MM SQUARES 100/PACK datasheet.pdf
RES 6.65 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
FILTER LC HIGH FREQ 0.015UF 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 100 OHM 9SRT datasheet.pdf