Rohm Semiconductor MCR03EZPFX1071
MCR03EZPFX1071 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03EZPFX1071
Brief Description
RES SMD 1.07K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03EZPFX1071.pdf
Availability of MCR03EZPFX1071
QUANTITY
MCR03EZPFX1071 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03EZPFX1071
Internal Part NumberEIS-MCR03EZPFX1071
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.07k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03EZPFX1071
Related LinksMCR03EZ, MCR03EZPFX1071 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03EZPFX1071 Details Description
Related parts for MCR03EZPFX1071
RES 7.5K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC GATE AND 1CH 2-INP 6-UDFN datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 33.2 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 7.62MM BK datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 4V X6S 0402 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 15V 2711 datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPST-NO 6A datasheet.pdf