Rohm Semiconductor MCR03EZPFX10R7
MCR03EZPFX10R7 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03EZPFX10R7
Brief Description
RES SMD 10.7 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03EZPFX10R7.pdf
Availability of MCR03EZPFX10R7
QUANTITY
MCR03EZPFX10R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03EZPFX10R7
Internal Part NumberEIS-MCR03EZPFX10R7
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03EZPFX10R7
Related LinksMCR03EZ, MCR03EZPFX10R7 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03EZPFX10R7 Details Description
Related parts for MCR03EZPFX10R7
CLIP MINI ALLIGATOR W/BARREL 5A datasheet.pdf
CAP FILM 0.43UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN CHAMP 50 POS RECEPT VERT datasheet.pdf
RES SMD 32.4KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 2:1 10TQFN datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 10% 63V RADIAL datasheet.pdf
IC CTLR SMPS W/PWR SWITCH 7-SOIC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.32 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
RES SMD 64.9 OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf