Rohm Semiconductor MCR03EZPFX1101
MCR03EZPFX1101 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03EZPFX1101
Brief Description
RES SMD 1.1K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03EZPFX1101.pdf
Availability of MCR03EZPFX1101
QUANTITY
MCR03EZPFX1101 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03EZPFX1101
Internal Part NumberEIS-MCR03EZPFX1101
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03EZPFX1101
Related LinksMCR03EZ, MCR03EZPFX1101 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03EZPFX1101 Details Description
Related parts for MCR03EZPFX1101
CAP CER 0.022UF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 36PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC AMP LIMITING 2.5GBPS 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 35.7K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 19 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 56POS DR LOW P datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 1.25W DO204AL datasheet.pdf
6 POS EP 2.5 HSG, GLOW WIRE datasheet.pdf
OSC XO 1.8432MHZ CMOS SMD datasheet.pdf