Rohm Semiconductor MCR03EZPFX1240
MCR03EZPFX1240 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03EZPFX1240
Brief Description
RES SMD 124 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03EZPFX1240.pdf
Availability of MCR03EZPFX1240
QUANTITY
MCR03EZPFX1240 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03EZPFX1240
Internal Part NumberEIS-MCR03EZPFX1240
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)124
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03EZPFX1240
Related LinksMCR03EZ, MCR03EZPFX1240 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03EZPFX1240 Details Description
Related parts for MCR03EZPFX1240
RES 2.4K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FRICTION LATCH HEADER SR VERT datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC CPLD 640MC 6.72NS 144TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
SEALABLE COVER PROFILE datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 ACETAL 2MM datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
LED XLAMP 2700K WHITE 18V SMD datasheet.pdf