Rohm Semiconductor MCR03EZPFX1502
MCR03EZPFX1502 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03EZPFX1502
Brief Description
RES SMD 15K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03EZPFX1502.pdf
Availability of MCR03EZPFX1502
QUANTITY
MCR03EZPFX1502 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03EZPFX1502
Internal Part NumberEIS-MCR03EZPFX1502
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03EZPFX1502
Related LinksMCR03EZ, MCR03EZPFX1502 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03EZPFX1502 Details Description
Related parts for MCR03EZPFX1502
SWITCH TOGGLE SPDT 2A 120V datasheet.pdf
FUSE GLASS 32MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
SMT TWEEZER TEST LEAD SET datasheet.pdf
SWITCH REED SPST 1.5A 22-28 A/T datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.39UF 10V X7R 0603 datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI M20-1.5 6G 4.5V datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V Z5V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
DAMPER ROTARY SNAP IN BLK datasheet.pdf
CONN LINE SOURCE CRIMP 1POS datasheet.pdf