Rohm Semiconductor MCR03EZPFX1504
MCR03EZPFX1504 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03EZPFX1504
Brief Description
RES SMD 1.5M OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03EZPFX1504.pdf
Availability of MCR03EZPFX1504
QUANTITY
MCR03EZPFX1504 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03EZPFX1504
Internal Part NumberEIS-MCR03EZPFX1504
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03EZPFX1504
Related LinksMCR03EZ, MCR03EZPFX1504 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03EZPFX1504 Details Description
Related parts for MCR03EZPFX1504
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 2MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN PIN .062 24-20AWG TIN datasheet.pdf
RES 0.16 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 1W DO213AB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
FUSE 80A 1000V DIN 00 AR datasheet.pdf