Rohm Semiconductor MCR03EZPFX1740
MCR03EZPFX1740 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03EZPFX1740
Brief Description
RES SMD 174 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03EZPFX1740.pdf
Availability of MCR03EZPFX1740
QUANTITY
MCR03EZPFX1740 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03EZPFX1740
Internal Part NumberEIS-MCR03EZPFX1740
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)174
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03EZPFX1740
Related LinksMCR03EZ, MCR03EZPFX1740 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03EZPFX1740 Details Description
Related parts for MCR03EZPFX1740
TERM BLOCK HDR 4POS 45DEG 5MM datasheet.pdf
RES SMD 154K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 97.6KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN FFC TOP 13POS 1.25MM R/A datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:5 166MHZ 20QSOP datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 30ppm 12pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES SMD 7.68KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 600W datasheet.pdf