Rohm Semiconductor MCR03EZPFX1802
MCR03EZPFX1802 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03EZPFX1802
Brief Description
RES SMD 18K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03EZPFX1802.pdf
Availability of MCR03EZPFX1802
QUANTITY
MCR03EZPFX1802 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03EZPFX1802
Internal Part NumberEIS-MCR03EZPFX1802
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)