Rohm Semiconductor MCR03EZPFX1820
MCR03EZPFX1820 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03EZPFX1820
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 182 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03EZPFX1820.pdf
Availability of MCR03EZPFX1820
QUANTITY
MCR03EZPFX1820 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03EZPFX1820
Internal Part NumberEIS-MCR03EZPFX1820
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)182
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03EZPFX1820
Related LinksMCR03EZ, MCR03EZPFX1820 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03EZPFX1820 Details Description
Related parts for MCR03EZPFX1820
AC/DC CONVERTER 5.1V 12V -5V 12V datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) Crimp datasheet.pdf
RES 0.5 OHM 100W 5% TO247 datasheet.pdf
PROCESS METER 4-20MA/10VDC LCD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 26AWG VIOLET 1000' datasheet.pdf
TURRET LUG datasheet.pdf
SUZ 10.16HP/05/180G AG BK BX datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC OFFLINE CTRLR SMPS CM 7DIP datasheet.pdf
680UF 10V 12,5X12,5X13MM 125C 30 datasheet.pdf