Rohm Semiconductor MCR03EZPFX2204
MCR03EZPFX2204 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03EZPFX2204
Brief Description
RES SMD 2.2M OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03EZPFX2204.pdf
Availability of MCR03EZPFX2204
QUANTITY
MCR03EZPFX2204 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03EZPFX2204
Internal Part NumberEIS-MCR03EZPFX2204
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.2M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03EZPFX2204
Related LinksMCR03EZ, MCR03EZPFX2204 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03EZPFX2204 Details Description
Related parts for MCR03EZPFX2204
RES SMD 1M OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.45A 8SOIC datasheet.pdf
ENCODER REFL OPT 2CH 75LPI 5V datasheet.pdf
OSC TCXO 12.80MHZ SINE WAVE SMD datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 630MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 150MA MCP datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 250V X7T 0805 datasheet.pdf
RES 3.92 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 8.9A 9.6 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf