Rohm Semiconductor MCR03EZPFX2204
MCR03EZPFX2204 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03EZPFX2204
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.2M OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03EZPFX2204.pdf
Availability of MCR03EZPFX2204
QUANTITY
MCR03EZPFX2204 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03EZPFX2204
Internal Part NumberEIS-MCR03EZPFX2204
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.2M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03EZPFX2204
Related LinksMCR03EZ, MCR03EZPFX2204 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03EZPFX2204 Details Description
Related parts for MCR03EZPFX2204
EVAL BOARD NE662M04 2.4GHZ datasheet.pdf
OSC XO 53.125MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SENS 500PSI 7/16-20 UNF 1-5V datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P4C SHIELDED datasheet.pdf
CONN RCPT HSNG 5POS CST-100 II datasheet.pdf
FIXED IND 260NH 68A 0.18 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 267K OHM 1% 1/32W 01005 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf