Rohm Semiconductor MCR03EZPFX2401
MCR03EZPFX2401 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03EZPFX2401
Brief Description
RES SMD 2.4K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03EZPFX2401.pdf
Availability of MCR03EZPFX2401
QUANTITY
MCR03EZPFX2401 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03EZPFX2401
Internal Part NumberEIS-MCR03EZPFX2401
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03EZPFX2401
Related LinksMCR03EZ, MCR03EZPFX2401 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03EZPFX2401 Details Description
Related parts for MCR03EZPFX2401
THYRISTOR SCR 0.8A 600V TO92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf