Rohm Semiconductor MCR03EZPFX2870
MCR03EZPFX2870 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03EZPFX2870
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 287 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03EZPFX2870.pdf
Availability of MCR03EZPFX2870
QUANTITY
MCR03EZPFX2870 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03EZPFX2870
Internal Part NumberEIS-MCR03EZPFX2870
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)287
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03EZPFX2870
Related LinksMCR03EZ, MCR03EZPFX2870 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03EZPFX2870 Details Description
Related parts for MCR03EZPFX2870
VARISTOR 297V 300A 2-SMD J-LEAD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS .100 DBL STR PCB datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SGL 16-TQFN datasheet.pdf
BOA 5DB DW D4/PC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf