Rohm Semiconductor MCR03EZPFX2873
MCR03EZPFX2873 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03EZPFX2873
Brief Description
RES SMD 287K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03EZPFX2873.pdf
Availability of MCR03EZPFX2873
QUANTITY
MCR03EZPFX2873 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03EZPFX2873
Internal Part NumberEIS-MCR03EZPFX2873
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)287k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03EZPFX2873
Related LinksMCR03EZ, MCR03EZPFX2873 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03EZPFX2873 Details Description
Related parts for MCR03EZPFX2873
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 150V 0605 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2SMD datasheet.pdf
TIMMER 1 SECOND datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 100MA 4.7 OHM TH datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR GT13 ACCESSORY datasheet.pdf
TOOL LOCATOR MINI SIZE 22 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf