Rohm Semiconductor MCR03EZPFX4640
MCR03EZPFX4640 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03EZPFX4640
Brief Description
RES SMD 464 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03EZPFX4640.pdf
Availability of MCR03EZPFX4640
QUANTITY
MCR03EZPFX4640 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03EZPFX4640
Internal Part NumberEIS-MCR03EZPFX4640
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)464
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03EZPFX4640
Related LinksMCR03EZ, MCR03EZPFX4640 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03EZPFX4640 Details Description
Related parts for MCR03EZPFX4640
RES SMD 4.53K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V NP0 2225 datasheet.pdf
RES SMD 29.4 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 10% 1611 datasheet.pdf
RES 10.5 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG VIOLET 1000' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 70V 250MA SOT23 datasheet.pdf