Rohm Semiconductor MCR03EZPFX4641
MCR03EZPFX4641 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03EZPFX4641
Brief Description
RES SMD 4.64K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03EZPFX4641.pdf
Availability of MCR03EZPFX4641
QUANTITY
MCR03EZPFX4641 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03EZPFX4641
Internal Part NumberEIS-MCR03EZPFX4641
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.64k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03EZPFX4641
Related LinksMCR03EZ, MCR03EZPFX4641 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03EZPFX4641 Details Description
Related parts for MCR03EZPFX4641
BLADE HEX SOCKET 2.5MM 4.72" datasheet.pdf
OPTOISO 5KV 2CH OPEN COL 8DIP GW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EYELET datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 60W datasheet.pdf
LED RED CLEAR 1209 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
IC VOLT SUP QUAD UV/OV 16QSOP datasheet.pdf
RES 2.55M OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR IR4302 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 0.5% 1/4W 1210 datasheet.pdf