Rohm Semiconductor MCR03EZPFX4642
MCR03EZPFX4642 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03EZPFX4642
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 46.4K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03EZPFX4642.pdf
Availability of MCR03EZPFX4642
QUANTITY
MCR03EZPFX4642 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03EZPFX4642
Internal Part NumberEIS-MCR03EZPFX4642
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)46.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03EZPFX4642
Related LinksMCR03EZ, MCR03EZPFX4642 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03EZPFX4642 Details Description
Related parts for MCR03EZPFX4642
CAP ALUM 82UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC BATTERY BACKUP ADJ 10TDFN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPST-NO 20A 125V datasheet.pdf
IC CAPSENSE EXP 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 178 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 552 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
MICRO 100C S 10" WHT JACKS datasheet.pdf