Rohm Semiconductor MCR03EZPFX47R0
MCR03EZPFX47R0 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03EZPFX47R0
Brief Description
RES SMD 47 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03EZPFX47R0.pdf
Availability of MCR03EZPFX47R0
QUANTITY
MCR03EZPFX47R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03EZPFX47R0
Internal Part NumberEIS-MCR03EZPFX47R0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03EZPFX47R0
Related LinksMCR03EZ, MCR03EZPFX47R0 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03EZPFX47R0 Details Description
Related parts for MCR03EZPFX47R0
RES ARRAY 2 RES 1.8K OHM 0606 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 14-SOIC datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 04 POS .197 SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
RES SMD 6.65K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN D-SUB RCPT 25POS SER 109 datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 8MM BLACK datasheet.pdf
7+7 WAY HORIZ PIN HEADER datasheet.pdf
WIRE FERL INSUL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS PIN datasheet.pdf