Rohm Semiconductor MCR03EZPFX51R1
MCR03EZPFX51R1 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03EZPFX51R1
Brief Description
RES SMD 51.1 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03EZPFX51R1.pdf
Availability of MCR03EZPFX51R1
QUANTITY
MCR03EZPFX51R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03EZPFX51R1
Internal Part NumberEIS-MCR03EZPFX51R1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03EZPFX51R1
Related LinksMCR03EZ, MCR03EZPFX51R1 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03EZPFX51R1 Details Description
Related parts for MCR03EZPFX51R1
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 6-SMD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR LP 3.08V SC70-3 datasheet.pdf
OSC CMOS PROG 1.8V ST SMD datasheet.pdf
XBEE PRO DGTL ADAPT EXT RPSMA datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
Connector Socket 34 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
SERVO MOTOR datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 10A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRGHT datasheet.pdf