Rohm Semiconductor MCR03EZPFX53R6
MCR03EZPFX53R6 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03EZPFX53R6
Brief Description
RES SMD 53.6 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03EZPFX53R6.pdf
Availability of MCR03EZPFX53R6
QUANTITY
MCR03EZPFX53R6 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03EZPFX53R6
Internal Part NumberEIS-MCR03EZPFX53R6
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)53.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03EZPFX53R6
Related LinksMCR03EZ, MCR03EZPFX53R6 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03EZPFX53R6 Details Description
Related parts for MCR03EZPFX53R6
RES SMD 5.62K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 4US UP COMP 18-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 39000UF 20% 6.3V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 5.49K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC 8 BIT 3US DAC S/O 8-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS VERT .050 T/H datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 16V X5R RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf