Rohm Semiconductor MCR03EZPFX5600
MCR03EZPFX5600 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03EZPFX5600
Brief Description
RES SMD 560 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03EZPFX5600.pdf
Availability of MCR03EZPFX5600
QUANTITY
MCR03EZPFX5600 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03EZPFX5600
Internal Part NumberEIS-MCR03EZPFX5600
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03EZPFX5600
Related LinksMCR03EZ, MCR03EZPFX5600 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03EZPFX5600 Details Description
Related parts for MCR03EZPFX5600
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 10W datasheet.pdf
3 ROW R/A RECEPT SOLDER GP datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 700V 7.5A I2PAK datasheet.pdf
RES SMD 90.9 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG GRAY 500' datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 14+PE INLINE SKT CRIMP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 5W datasheet.pdf
TRANS NPN 100V 3A 3DPAK datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 90D datasheet.pdf
OSC TCXO 16.369MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf