Rohm Semiconductor MCR03EZPFX5760
MCR03EZPFX5760 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03EZPFX5760
Brief Description
RES SMD 576 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03EZPFX5760.pdf
Availability of MCR03EZPFX5760
QUANTITY
MCR03EZPFX5760 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03EZPFX5760
Internal Part NumberEIS-MCR03EZPFX5760
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)576
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03EZPFX5760
Related LinksMCR03EZ, MCR03EZPFX5760 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03EZPFX5760 Details Description
Related parts for MCR03EZPFX5760
FIXED IND 150UH 370MA 780 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC COMPARATOR QUAD 36V SSOP-B14 datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X10.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 1KV N2800 RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RELAY UNIT FOR SF4B SLIM BODY datasheet.pdf
IC OFFLINE CTRLR SMPS CM DIP7 datasheet.pdf
RUGGED RJ45 R/A JCK 8POS W/CBL H datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS SKT datasheet.pdf