Rohm Semiconductor MCR03EZPFX60R4
MCR03EZPFX60R4 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03EZPFX60R4
Brief Description
RES SMD 60.4 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03EZPFX60R4.pdf
Availability of MCR03EZPFX60R4
QUANTITY
MCR03EZPFX60R4 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03EZPFX60R4
Internal Part NumberEIS-MCR03EZPFX60R4
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)60.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03EZPFX60R4
Related LinksMCR03EZ, MCR03EZPFX60R4 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03EZPFX60R4 Details Description
Related parts for MCR03EZPFX60R4
CONN RCPT 18POS .100 DBL STR PCB datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 125V datasheet.pdf
IC DRIVER HISIDE QUAD POWERSSO24 datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 125V datasheet.pdf
SURGE PROTECTION datasheet.pdf
CONN SOCKET .100" 20POS datasheet.pdf
CONN RCPT SAS VERT datasheet.pdf
CRYSTAL 32.7680 KHZ 12.5PF SMD datasheet.pdf