Rohm Semiconductor MCR03EZPFX7683
MCR03EZPFX7683 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03EZPFX7683
Brief Description
RES SMD 768K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03EZPFX7683.pdf
Availability of MCR03EZPFX7683
QUANTITY
MCR03EZPFX7683 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03EZPFX7683
Internal Part NumberEIS-MCR03EZPFX7683
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)768k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03EZPFX7683
Related LinksMCR03EZ, MCR03EZPFX7683 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03EZPFX7683 Details Description
Related parts for MCR03EZPFX7683
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT IP68 USB B PANEL MOUNT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
2C/18 7/26BC UNSH CMR/CL3R datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 750 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf