Rohm Semiconductor MCR03EZPFX8663
MCR03EZPFX8663 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03EZPFX8663
Brief Description
RES SMD 866K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03EZPFX8663.pdf
Availability of MCR03EZPFX8663
QUANTITY
MCR03EZPFX8663 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03EZPFX8663
Internal Part NumberEIS-MCR03EZPFX8663
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)866k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03EZPFX8663
Related LinksMCR03EZ, MCR03EZPFX8663 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03EZPFX8663 Details Description
Related parts for MCR03EZPFX8663
CONN HEADER LOPRO STR .100 20POS datasheet.pdf
CONN RECEPT 100POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
FUSE 50A 700V UL CSA datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD DUAL 44POS 5A datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
IC GATE 3K SOT26 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS PNL MNT PIN datasheet.pdf