Rohm Semiconductor MCR03EZPJ244
MCR03EZPJ244 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03EZPJ244
Brief Description
RES SMD 240K OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03EZPJ244.pdf
Availability of MCR03EZPJ244
QUANTITY
MCR03EZPJ244 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03EZPJ244
Internal Part NumberEIS-MCR03EZPJ244
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03EZPJ244
Related LinksMCR03E, MCR03EZPJ244 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03EZPJ244 Details Description
Related parts for MCR03EZPJ244
RES SMD 1.3K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
4CKT PICOFLEX 60MM LONG datasheet.pdf
RES 1.43K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
19+19 DIL VERT SOCKET 8.5MM datasheet.pdf
SENSOR PRES 30PSI ABSO 3.3V SIP datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 636MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE 0-100BARG 0-.1V datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 600V 30A DIN RAIL datasheet.pdf
2 ROW BOX RECP 90 POS 075 C/L datasheet.pdf