Rohm Semiconductor MCR03EZPJ470
MCR03EZPJ470 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03EZPJ470
Brief Description
RES SMD 47 OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03EZPJ470.pdf
Availability of MCR03EZPJ470
QUANTITY
MCR03EZPJ470 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03EZPJ470
Internal Part NumberEIS-MCR03EZPJ470
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03EZPJ470
Related LinksMCR03E, MCR03EZPJ470 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03EZPJ470 Details Description
Related parts for MCR03EZPJ470
RES SMD 24.9KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
ESD HANDLER 12X16-5/8X1-1/4 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 2.32K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
RES 71.5 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5.5V 10W datasheet.pdf
CAP FILM 2NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf