Rohm Semiconductor MCR03EZPJ560
MCR03EZPJ560 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03EZPJ560
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 56 OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03EZPJ560.pdf
Availability of MCR03EZPJ560
QUANTITY
MCR03EZPJ560 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03EZPJ560
Internal Part NumberEIS-MCR03EZPJ560
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03EZPJ560
Related LinksMCR03E, MCR03EZPJ560 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03EZPJ560 Details Description
Related parts for MCR03EZPJ560
IC DAC CMOS QUAD 8BIT 20-DIP datasheet.pdf
EMITTER VISIBLE 730NM 100MA PLCC datasheet.pdf
RES SMD 18.7K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 16.5 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONN BKWY HEADER 20POS STR GOLD datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 10V X5R 01005 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 35POS HL LOW P datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT PIN PCB datasheet.pdf