Rohm Semiconductor MCR03FZPEFX7152
MCR03FZPEFX7152 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03FZPEFX7152
Brief Description
RES SMD 71.5K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03FZPEFX7152.pdf
Availability of MCR03FZPEFX7152
QUANTITY
MCR03FZPEFX7152 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03FZPEFX7152
Internal Part NumberEIS-MCR03FZPEFX7152
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)71.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03FZPEFX7152
Related LinksMCR03FZ, MCR03FZPEFX7152 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03FZPEFX7152 Details Description
Related parts for MCR03FZPEFX7152
IC VOLTAGE MONITOR TRPL 14-TSSOP datasheet.pdf
IC CNTRLR PARALLEL/I2C 20-SOIC datasheet.pdf
RES 320 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
FERR BEAD 100 OHM 1.7A 0603 SMD datasheet.pdf
CONN HDR 14PIN GOLD VERT WW datasheet.pdf
Connector Socket 37 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC CLOCK 125MHZ 6CLCC datasheet.pdf
UPS SMART ONLINE RACKMOUNT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.075UF RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf