Rohm Semiconductor MCR100JZHF11R8
MCR100JZHF11R8 picture photo
Mfg. Part Number
MCR100JZHF11R8
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 11.8 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
MCR100JZHF11R8.pdf
Availability of MCR100JZHF11R8
QUANTITY
MCR100JZHF11R8 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR100JZHF11R8
Internal Part NumberEIS-MCR100JZHF11R8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.8
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6432 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR100JZHF11R8
Related LinksMCR100J, MCR100JZHF11R8 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR100JZHF11R8 Details Description
Related parts for MCR100JZHF11R8
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN HEADER 4 PWR 36SGL 3.18MM datasheet.pdf
FINE ADJUST APPLICATOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 9.31K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 3A 125V datasheet.pdf
EVALUATION KIT FOR ACT520 datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 0.012UF RADIAL datasheet.pdf