Rohm Semiconductor MCR100JZHF2740
MCR100JZHF2740 picture photo
Mfg. Part Number
MCR100JZHF2740
Brief Description
RES SMD 274 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
MCR100JZHF2740.pdf
Availability of MCR100JZHF2740
QUANTITY
MCR100JZHF2740 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR100JZHF2740
Internal Part NumberEIS-MCR100JZHF2740
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)274
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6432 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR100JZHF2740
Related LinksMCR100J, MCR100JZHF2740 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR100JZHF2740 Details Description
Related parts for MCR100JZHF2740
CONN PLUG RT ANG 40POS .050 datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 10% 450VDC RADIAL datasheet.pdf
IC HOT PLUG CTLR DUAL PCI 48TQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 15V SIP DL datasheet.pdf
ENCODER OPTICAL ROTARY 64 CPR datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 25V 20% 2824 datasheet.pdf
IC FPGA 120 I/O 201CSP datasheet.pdf
D SUB MIXED MA 20A S4 SOLDER POW datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
FLEXWIRE PRIMARY-8/ L datasheet.pdf
CAP FILM 300NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf